PLAN I PROGRAM PUTOVANJA 21.03.2024. 9 noći / 12 dana
DAN 1 (21.03.2024): BEOGRAD – DOHA
Dolazak na aerodrom “Nikola Tesla” tri sata pre polaska aviona. Čekiranje na let i predaja prtljaga. Let iz Beograda (BEG) u 11:45h – let QR 232. Sletanje u Dohu u 18:45h po lokalnom vremenu. Presedanje na let za Tokio.
DAN 2 (22.03.2024): DOHA – TOKIO
Let iz Dohe (DOH) za Tokio (HND) u 06:40h – let QR 812. Sletanje na međunarodni aerodrom Haneda u Tokiju u 22:25h po lokalnom vremenu. Po obavljanju carinskih i ulaznih procedura, upućujemo se ka centru grada. Nakon prvih utisaka i zalogaja u restoranima ove četvrti, vreme je za prvu noć u zemlji izlazećeg sunca. Noćenje.
DAN 3 (23.03.2024): TOKIO – fakultativni izlet obilazak Tokija
Fakultativni izlet razgledanja Tokija počećemo iz njegovog središta. Vekovima je japansko društvo gravitiralo oko jedinstvene ose, cara. Tako ćemo i mi pripovedanje o Japanu krenuti od dvorišta carske palate. Nastavićemo priču kroz Asakusu, stari deo grada, kako bismo kroz Nakamise pijačnu ulicu, stigli do zadivljujućeg i koloritnog hrama Sensođi (Sensoji). Najstariji hram Tokija datira iz sedmog veka i pruža pogled ka reci Sumidi i modernijim zdanjima, poput 634 metra visoke Skytree zgrade. Odlaskom u park Ueno, boravićemo u zelenoj oazi usred grada ali i upoznati se sa Edo periodom japanske istorije (XVII-XIX veka) ovekovečenim kroz Kaneiđi hram i brojne statue u samom parku. Veče je, opcionalno, rezervisano za odlazak u odlične suši restorane kod Uena. Noćenje.
DAN 4 (24.03.2024): TOKIO – fakultativni izlet obilazak Tokija
Nastavak fakultativnog izleta: jutro započinjemo urbanim pejzažem Šinđuku (Shinjuku) distrikta. Neboderi koji dodiruju japansko nebo nalaze se u korporativnoj četvrti i mame prolaznike da se popnu na jedan od njih (Tokyo Metropolitan Government Office) kako bi uživali u ovom futurističkom prizoru. Sa najfrekventnije stanice, kroz koju dnevno prođe dva miliona putnika, otisnućemo se u mirniji i pošumljeniji deo grada, ka Meiđi hramu. Sagrađen 1920. godine, ovaj hram slavi velikog cara reformatora koji je transformisao Japan iz feudalne u savremenu državu za samo četiri decenije vladavine. Savremnost je Japanu donela interesantne vidove otklona od tradicionalne kulture, možda najvidljive u distriktu Harađuku (Harajuku), centru tinejdžerske i kosplej kulture (supkultura kostimiranih likova). Ulica Takešita (Takeshita) Dori će vas zasigurno razonoditi i napraviti uvertiru za posetu esenciji modernog Japana – Šibuji (Shibuya). Brojni savremeni trendovi su rođeni baš u ovoj četvrti, u pešačkoj ulici zvanoj Center Gai, od mode do hrane. Šibuja pruža zabavu na svakom koraku pa tako i na čuvenoj unakrsnoj raskrsnici. Za kraj, treba odati počast i statui jednog psa (Haćiko), koja je našla svoje mesto ovde kao simbol odanosti i lojalnosti, visoko poštovanih vrednosti i u savremenom društvu Japana. Noćenje.
DAN 5 (25.03.2024): TOKIO – fakultativni izlet Nikko
Današnji fakultativni izlet je predah od urbanog Tokija i odlazak u romantičnu idilu planina. Putokaz usmerava u Niko (Nikkō). Pored nacionalnog parka, grad je poznat po velelepnom mauzoleju Iejasua Tokugave (Tōshōgū hram). XVII vek je doneo mnoge novine u japansko društvo a one se danas, u arhitekturi, najbolje sagledevaju kroz kitnjaste drvene rezbarije ovog mauzoleja. Filigranski spojeni šinto i budistički elementi pružaju uvid i u religijske svetonazaore ere šoguna (generala). Sam hram je u srcu guste šume. Stoga, ne čudi da je ovaj deo ruralnog severa Japana idealan za tzv. “šumsko kupanje” (shinrin-yoku). Praksa se, zapravo, tiče blagodeti boravka i šetnje među drvećem, kao i psiho-fizičke detoksikacije upoznavanjem sa zelenim okruženjem. Nakon dugačkih šetnji, povratak vozom za Tokio. Noćenje.
DAN 6 (26.03.2024): TOKIO – KJOTO
Napuštanje smeštaja i transfer vozom za Kjoto (Kyōto), istorijsku prestonicu Japana. Više od hiljadu godina Kjoto je bio centar japanske kulture i društva što mu je omogućilo da i danas zadrži duh prošlih vremena. Šetnjom kroz Gion (gejša distrikt sa brojnim čajdžinicama) ili “putem filozofa” Nišide Kitara, uverićete se u istorijsku vrednost ovog grada. Kjoto je, takođe, vrlo uzbudljiv noću, pa se tako, do kasno u noć, možete častiti u barovima (izakaya) ili razgledati suvenire i hranu na Nišiki pijaci. Noćenje.
DAN 7 (27.03.2024): KJOTO –fakultativnI izlet obilazak Kjota i Arašijama (šuma bambusa)
Živopisno jesenje lišće (kōyō) je zadivljujuće u Arašijami (Arashiyama), predgrađu Kjota gde su odsedali plemići i uživali u prelivanju bakarno-zlatnih boja. Na fakultativnom izletu ćemo se uputiti kroz šumu visokog drveća bambusa, sretati lokalce uposlene u malim zanatskim radnjama i osetiti čari tradicionalnog Japana. Sledeća stanica na našem izletu je sedamnaestovekovni zamak Niđo (Nijōjō). Naučićemo kako su dvorjani tiho hodali po šljunku palate i služili prvog šoguna, Tokugavu. Zidovi ove građevine, zajedno sa tatamijima (podmetači za spavanje) i iscrtanim kliznim vratima (fusuma) kriju mnoge dvorske priče. Vredi spomenuti i da je UNESKO ovaj zamak uvrstio 1994. godine na listu svog bogatog nasleđa. Takođe, zen hram koji sažima lepotu Kjota na jednoj slici, “Zlatni paviljon” (Kinkakuji), je u našem itinereru. Spratovi su mu pokriveni zlatnim listićima od XV veka. Kompleks je mnogo puta bio spaljivan. Toliko često, da je poslednji pokušaj ljubomornog monaha, ušao i u čuvenu knjigu Jukija Mišime. Od 1955. godine stoji u svojoj potpunoj veličanstvenosti pred posetiocima do danas, nakićen i inspirisan detaljima Kitajama feudalne kulture. Povratak u smeštaj u Kjoto. Noćenje.
DAN 8 (28.03.2024): KJOTO – fakultativni izlet Nara + Inari
Skerletnocrvena boja “hiljadu tori-kapija” (Senbon torii) opčiniće vas na današnjem fakultativnom izletu. Inari, šinto boginja pirinča, poštovana je vekovima u ovom hramu koji okružuje neobična staza kapija, a dobrodošlicu žele boginjine vesnice, statue lisica (kitsune). Izlet se, potom, nastavlja u pitoresknom gradu Nara. Prva stalna prestonica Japana iz osmog veka, oblikovana je stolećima pod snažnim uticajem budističke prakse. Posetićemo, stoga, hram Todaiđi (Todaiji), najstariji hram koji je ujedno i najduža drvena građevina na svetu kao i dom statue bronzanog Bude visokog čak 15 metara. Ulaz u svetilište čuvaju mišićave statue Nio zaštitinika, a hram je i mesto zabavne tradicije provlačenja kroz drveni stub koji vam u narednom životu može doneti prosvetljenje. Pre nego što se vratimo u Kjoto, družićemo se sa desetinama pitomih jelena u parku, hraneći krekerima ove “glasnike bogova”, kako ih ovde smatraju. Noćenje.
DAN 09 (29.03.2024): KJOTO – fakultativni izlet Osaka + zamak
Obilazak zamka Tojotimija Hidejošija iz 1583. godine kod Osake (Ōsakajō) je deo današnje priče i fakultativnog izleta. Zdanje je jedva preživelo burna vremena okršaja velikaša da bi se danas ukazalo u svojoj iskonskoj lepoti. Kapije opasane kamenim zidovima, citadele i kanali su uočljivi izdaleka, a unutrašnjost nam pruža uvid u turbulentnu prošlost zemlje. Nastavak dana je rezervisan za šetnju kroz kulinarsku prestonicu Japana – Osaku. Fantastična je prilika da isprobate lokalni roštilj (teppanyaki), supu sa rezancima (udon), palačinke od kupusa (okonomyaki) ili ćufte od hobotnice (takoyaki). Osaka je oduvek bila trgovački grad, ekomomski snažan a stanovnici su otvoreniji nego bilo gde u zemlji. Dotombori distrikt je odličan za noćnu posetu jer pruža živahnu atmosferu posetiocima, uz dva nezaobilazna simbola – neonskog maratonca (Glico running man) i džinovsku krabu (Kani Doraku). Povratak u Kjoto. Noćenje.
DAN 10 (30.03.2024): KJOTO – TOKIO
Slobodno vreme u Kjotu pre polaska na transfer za Tokio. Prilika da, shodno sopstvenim interesovanjima, upotpunite posetu Kjotu, posećujući brojne hramove, muzeje (vozova ili manga stripa) i umetničke galerije, uživajući u japanskim drvorezima (ukijo-e) ili ceremonijima ispijanja čajeva. Transfer iz Kjota do Tokija. Noćenje.
DAN 11 (31.03.2024): TOKIO – DOHA
Napuštanje smeštaja prema pravilima hotela. Slobodno vreme u Tokiju ili fakultativni izlet do Jokohame (Yokohama), drugog najvećeg grada u zemlji. Multikulturni grad, na obodu tokijskog zaliva i Pacifika, je i najznačajnija luka koje je uvek imala kontakt sa svetom van Japana. Mesto je i gde je najveći Chinatown na svetu. Ova moderna luka je ujedno i poslednje odredište pre nego što kažemo “sayonara” i Tokiju, te krenemo na transfer do aerodroma.
DAN 12 (01.04.2024): TOKIO – DOHA – BEOGRAD
Let iz Tokija (HND) za Dohu u 01:00h – let QR 813. Sletanje u Dohu u 06:30h po lokalnom vremenu. Presedanje na let za Beograd. Let iz Dohe za Beograd u 07:35h – let QR 231. Dolazak u Beograd u 12:20h. Kraj putovanja.
PLAN I PROGRAM PUTOVANJA 01.05.2024. 9 noći / 12 dana
DAN 1 (01.05.2024): BEOGRAD – DOHA
Dolazak na aerodrom “Nikola Tesla” tri sata pre polaska aviona. Čekiranje na let i predaja prtljaga. Let iz Beograda (BEG) u 13:20h – let QR 232. Sletanje u Dohu u 19:15h po lokalnom vremenu. Presedanje na let za Tokio.
DAN 2 (02.05.2024): DOHA – TOKIO
Let iz Dohe (DOH) za Tokio (HND) u 07:15h – let QR 812. Sletanje na međunarodni aerodrom Haneda u Tokiju u 23:30h po lokalnom vremenu. Po obavljanju carinskih i ulaznih procedura, upućujemo se ka centru grada. Nakon prvih utisaka i zalogaja u restoranima ove četvrti, vreme je za prvu noć u zemlji izlazećeg sunca. Noćenje.
DAN 3 (03.05.2024): TOKIO – fakultativni izlet obilazak Tokija
Fakultativni izlet razgledanja Tokija počećemo iz njegovog središta. Vekovima je japansko društvo gravitiralo oko jedinstvene ose, cara. Tako ćemo i mi pripovedanje o Japanu krenuti od dvorišta carske palate. Nastavićemo priču kroz Asakusu, stari deo grada, kako bismo kroz Nakamise pijačnu ulicu, stigli do zadivljujućeg i koloritnog hrama Sensođi (Sensoji). Najstariji hram Tokija datira iz sedmog veka i pruža pogled ka reci Sumidi i modernijim zdanjima, poput 634 metra visoke Skytree zgrade. Odlaskom u park Ueno, boravićemo u zelenoj oazi usred grada ali i upoznati se sa Edo periodom japanske istorije (XVII-XIX veka) ovekovečenim kroz Kaneiđi hram i brojne statue u samom parku. Veče je, opcionalno, rezervisano za odlazak u odlične suši restorane kod Uena. Noćenje.
DAN 4 (04.05.2024): TOKIO – fakultativni izlet obilazak Tokija
Nastavak fakultativnog izleta: jutro započinjemo urbanim pejzažem Šinđuku (Shinjuku) distrikta. Neboderi koji dodiruju japansko nebo nalaze se u korporativnoj četvrti i mame prolaznike da se popnu na jedan od njih (Tokyo Metropolitan Government Office) kako bi uživali u ovom futurističkom prizoru. Sa najfrekventnije stanice, kroz koju dnevno prođe dva miliona putnika, otisnućemo se u mirniji i pošumljeniji deo grada, ka Meiđi hramu. Sagrađen 1920. godine, ovaj hram slavi velikog cara reformatora koji je transformisao Japan iz feudalne u savremenu državu za samo četiri decenije vladavine. Savremnost je Japanu donela interesantne vidove otklona od tradicionalne kulture, možda najvidljive u distriktu Harađuku (Harajuku), centru tinejdžerske i kosplej kulture (supkultura kostimiranih likova). Ulica Takešita (Takeshita) Dori će vas zasigurno razonoditi i napraviti uvertiru za posetu esenciji modernog Japana – Šibuji (Shibuya). Brojni savremeni trendovi su rođeni baš u ovoj četvrti, u pešačkoj ulici zvanoj Center Gai, od mode do hrane. Šibuja pruža zabavu na svakom koraku pa tako i na čuvenoj unakrsnoj raskrsnici. Za kraj, treba odati počast i statui jednog psa (Haćiko), koja je našla svoje mesto ovde kao simbol odanosti i lojalnosti, visoko poštovanih vrednosti i u savremenom društvu Japana. Noćenje.
DAN 5 (05.05.2024): TOKIO – fakultativni izlet Nikko
Današnji fakultativni izlet je predah od urbanog Tokija i odlazak u romantičnu idilu planina. Putokaz usmerava u Niko (Nikkō). Pored nacionalnog parka, grad je poznat po velelepnom mauzoleju Iejasua Tokugave (Tōshōgū hram). XVII vek je doneo mnoge novine u japansko društvo a one se danas, u arhitekturi, najbolje sagledevaju kroz kitnjaste drvene rezbarije ovog mauzoleja. Filigranski spojeni šinto i budistički elementi pružaju uvid i u religijske svetonazaore ere šoguna (generala). Sam hram je u srcu guste šume. Stoga, ne čudi da je ovaj deo ruralnog severa Japana idealan za tzv. “šumsko kupanje” (shinrin-yoku). Praksa se, zapravo, tiče blagodeti boravka i šetnje među drvećem, kao i psiho-fizičke detoksikacije upoznavanjem sa zelenim okruženjem. Nakon dugačkih šetnji, povratak vozom za Tokio. Noćenje.
DAN 6 (06.05.2024): TOKIO – KJOTO
Napuštanje smeštaja i transfer vozom za Kjoto (Kyōto), istorijsku prestonicu Japana. Više od hiljadu godina Kjoto je bio centar japanske kulture i društva što mu je omogućilo da i danas zadrži duh prošlih vremena. Šetnjom kroz Gion (gejša distrikt sa brojnim čajdžinicama) ili “putem filozofa” Nišide Kitara, uverićete se u istorijsku vrednost ovog grada. Kjoto je, takođe, vrlo uzbudljiv noću, pa se tako, do kasno u noć, možete častiti u barovima (izakaya) ili razgledati suvenire i hranu na Nišiki pijaci. Noćenje.
DAN 7 (07.05.2024): KJOTO –fakultativnI izlet obilazak Kjota i Arašijama (šuma bambusa)
Živopisno jesenje lišće (kōyō) je zadivljujuće u Arašijami (Arashiyama), predgrađu Kjota gde su odsedali plemići i uživali u prelivanju bakarno-zlatnih boja. Na fakultativnom izletu ćemo se uputiti kroz šumu visokog drveća bambusa, sretati lokalce uposlene u malim zanatskim radnjama i osetiti čari tradicionalnog Japana. Sledeća stanica na našem izletu je sedamnaestovekovni zamak Niđo (Nijōjō). Naučićemo kako su dvorjani tiho hodali po šljunku palate i služili prvog šoguna, Tokugavu. Zidovi ove građevine, zajedno sa tatamijima (podmetači za spavanje) i iscrtanim kliznim vratima (fusuma) kriju mnoge dvorske priče. Vredi spomenuti i da je UNESKO ovaj zamak uvrstio 1994. godine na listu svog bogatog nasleđa. Takođe, zen hram koji sažima lepotu Kjota na jednoj slici, “Zlatni paviljon” (Kinkakuji), je u našem itinereru. Spratovi su mu pokriveni zlatnim listićima od XV veka. Kompleks je mnogo puta bio spaljivan. Toliko često, da je poslednji pokušaj ljubomornog monaha, ušao i u čuvenu knjigu Jukija Mišime. Od 1955. godine stoji u svojoj potpunoj veličanstvenosti pred posetiocima do danas, nakićen i inspirisan detaljima Kitajama feudalne kulture. Povratak u smeštaj u Kjoto. Noćenje.
DAN 8 (08.05.2024): KJOTO – fakultativni izlet Nara + Inari
Skerletnocrvena boja “hiljadu tori-kapija” (Senbon torii) opčiniće vas na današnjem fakultativnom izletu. Inari, šinto boginja pirinča, poštovana je vekovima u ovom hramu koji okružuje neobična staza kapija, a dobrodošlicu žele boginjine vesnice, statue lisica (kitsune). Izlet se, potom, nastavlja u pitoresknom gradu Nara. Prva stalna prestonica Japana iz osmog veka, oblikovana je stolećima pod snažnim uticajem budističke prakse. Posetićemo, stoga, hram Todaiđi (Todaiji), najstariji hram koji je ujedno i najduža drvena građevina na svetu kao i dom statue bronzanog Bude visokog čak 15 metara. Ulaz u svetilište čuvaju mišićave statue Nio zaštitinika, a hram je i mesto zabavne tradicije provlačenja kroz drveni stub koji vam u narednom životu može doneti prosvetljenje. Pre nego što se vratimo u Kjoto, družićemo se sa desetinama pitomih jelena u parku, hraneći krekerima ove “glasnike bogova”, kako ih ovde smatraju. Noćenje.
DAN 09 (09.05.2024): KJOTO – fakultativni izlet Osaka + zamak
Obilazak zamka Tojotimija Hidejošija iz 1583. godine kod Osake (Ōsakajō) je deo današnje priče i fakultativnog izleta. Zdanje je jedva preživelo burna vremena okršaja velikaša da bi se danas ukazalo u svojoj iskonskoj lepoti. Kapije opasane kamenim zidovima, citadele i kanali su uočljivi izdaleka, a unutrašnjost nam pruža uvid u turbulentnu prošlost zemlje. Nastavak dana je rezervisan za šetnju kroz kulinarsku prestonicu Japana – Osaku. Fantastična je prilika da isprobate lokalni roštilj (teppanyaki), supu sa rezancima (udon), palačinke od kupusa (okonomyaki) ili ćufte od hobotnice (takoyaki). Osaka je oduvek bila trgovački grad, ekomomski snažan a stanovnici su otvoreniji nego bilo gde u zemlji. Dotombori distrikt je odličan za noćnu posetu jer pruža živahnu atmosferu posetiocima, uz dva nezaobilazna simbola – neonskog maratonca (Glico running man) i džinovsku krabu (Kani Doraku). Povratak u Kjoto. Noćenje.
DAN 10 (10.05.2024): KJOTO – TOKIO
Slobodno vreme u Kjotu pre polaska na transfer za Tokio. Prilika da, shodno sopstvenim interesovanjima, upotpunite posetu Kjotu, posećujući brojne hramove, muzeje (vozova ili manga stripa) i umetničke galerije, uživajući u japanskim drvorezima (ukijo-e) ili ceremonijima ispijanja čajeva. Transfer iz Kjota do Tokija. Noćenje.
DAN 11 (11.05.2024): TOKIO – DOHA
Napuštanje smeštaja prema pravilima hotela. Slobodno vreme u Tokiju ili fakultativni izlet do Jokohame (Yokohama), drugog najvećeg grada u zemlji. Multikulturni grad, na obodu tokijskog zaliva i Pacifika, je i najznačajnija luka koje je uvek imala kontakt sa svetom van Japana. Mesto je i gde je najveći Chinatown na svetu. Ova moderna luka je ujedno i poslednje odredište pre nego što kažemo “sayonara” i Tokiju, te krenemo na transfer do aerodroma.
DAN 12 (12.05.2024): TOKIO – DOHA – BEOGRAD
Let iz Tokija (HND) za Dohu u 01:00h – let QR 813. Sletanje u Dohu u 06:30h po lokalnom vremenu. Presedanje na let za Beograd. Let iz Dohe za Beograd u 07:35h – let QR 231. Dolazak u Beograd u 12:20h. Kraj putovanja.
PLAN I PROGRAM PUTOVANJA 13.10.2024. 9 noći / 12 dana
DAN 1 (13.10.2024): BEOGRAD – DOHA
Dolazak na aerodrom “Nikola Tesla” tri sata pre polaska aviona. Čekiranje na let i predaja prtljaga. Let iz Beograda (BEG) u 12:50h – let QR 232. Sletanje u Dohu u 18:50h po lokalnom vremenu. Presedanje na let za Tokio.
DAN 2 (14.10.2024): DOHA – TOKIO
Let iz Dohe (DOH) za Tokio (NRT) u 02:35h – let QR 806. Sletanje na međunarodni aerodrom Narita u Tokiju u 18:55h po lokalnom vremenu. Po obavljanju carinskih i ulaznih procedura, upućujemo se ka centru grada. Nakon prvih utisaka i zalogaja u restoranima ove četvrti, vreme je za prvu noć u zemlji izlazećeg sunca. Noćenje.
DAN 3 (15.10.2024): TOKIO – fakultativni izlet obilazak Tokija
Fakultativni izlet razgledanja Tokija počećemo iz njegovog središta. Vekovima je japansko društvo gravitiralo oko jedinstvene ose, cara. Tako ćemo i mi pripovedanje o Japanu krenuti od dvorišta carske palate. Nastavićemo priču kroz Asakusu, stari deo grada, kako bismo kroz Nakamise pijačnu ulicu, stigli do zadivljujućeg i koloritnog hrama Sensođi (Sensoji). Najstariji hram Tokija datira iz sedmog veka i pruža pogled ka reci Sumidi i modernijim zdanjima, poput 634 metra visoke Skytree zgrade. Odlaskom u park Ueno, boravićemo u zelenoj oazi usred grada ali i upoznati se sa Edo periodom japanske istorije (XVII-XIX veka) ovekovečenim kroz Kaneiđi hram i brojne statue u samom parku. Veče je, opcionalno, rezervisano za odlazak u odlične suši restorane kod Uena. Noćenje.
DAN 4 (16.10.2024): TOKIO – fakultativni izlet obilazak Tokija
Nastavak fakultativnog izleta: jutro započinjemo urbanim pejzažem Šinđuku (Shinjuku) distrikta. Neboderi koji dodiruju japansko nebo nalaze se u korporativnoj četvrti i mame prolaznike da se popnu na jedan od njih (Tokyo Metropolitan Government Office) kako bi uživali u ovom futurističkom prizoru. Sa najfrekventnije stanice, kroz koju dnevno prođe dva miliona putnika, otisnućemo se u mirniji i pošumljeniji deo grada, ka Meiđi hramu. Sagrađen 1920. godine, ovaj hram slavi velikog cara reformatora koji je transformisao Japan iz feudalne u savremenu državu za samo četiri decenije vladavine. Savremnost je Japanu donela interesantne vidove otklona od tradicionalne kulture, možda najvidljive u distriktu Harađuku (Harajuku), centru tinejdžerske i kosplej kulture (supkultura kostimiranih likova). Ulica Takešita (Takeshita) Dori će vas zasigurno razonoditi i napraviti uvertiru za posetu esenciji modernog Japana – Šibuji (Shibuya). Brojni savremeni trendovi su rođeni baš u ovoj četvrti, u pešačkoj ulici zvanoj Center Gai, od mode do hrane. Šibuja pruža zabavu na svakom koraku pa tako i na čuvenoj unakrsnoj raskrsnici. Za kraj, treba odati počast i statui jednog psa (Haćiko), koja je našla svoje mesto ovde kao simbol odanosti i lojalnosti, visoko poštovanih vrednosti i u savremenom društvu Japana. Noćenje.
DAN 5 (17.10.2024): TOKIO – fakultativni izlet Nikko
Današnji fakultativni izlet je predah od urbanog Tokija i odlazak u romantičnu idilu planina. Putokaz usmerava u Niko (Nikkō). Pored nacionalnog parka, grad je poznat po velelepnom mauzoleju Iejasua Tokugave (Tōshōgū hram). XVII vek je doneo mnoge novine u japansko društvo a one se danas, u arhitekturi, najbolje sagledevaju kroz kitnjaste drvene rezbarije ovog mauzoleja. Filigranski spojeni šinto i budistički elementi pružaju uvid i u religijske svetonazaore ere šoguna (generala). Sam hram je u srcu guste šume. Stoga, ne čudi da je ovaj deo ruralnog severa Japana idealan za tzv. “šumsko kupanje” (shinrin-yoku). Praksa se, zapravo, tiče blagodeti boravka i šetnje među drvećem, kao i psiho-fizičke detoksikacije upoznavanjem sa zelenim okruženjem. Nakon dugačkih šetnji, povratak vozom za Tokio. Noćenje.
DAN 6 (18.10.2024): TOKIO – KJOTO
Napuštanje smeštaja i transfer vozom za Kjoto (Kyōto), istorijsku prestonicu Japana. Više od hiljadu godina Kjoto je bio centar japanske kulture i društva što mu je omogućilo da i danas zadrži duh prošlih vremena. Šetnjom kroz Gion (gejša distrikt sa brojnim čajdžinicama) ili “putem filozofa” Nišide Kitara, uverićete se u istorijsku vrednost ovog grada. Kjoto je, takođe, vrlo uzbudljiv noću, pa se tako, do kasno u noć, možete častiti u barovima (izakaya) ili razgledati suvenire i hranu na Nišiki pijaci. Noćenje.
DAN 7 (19.10.2024): KJOTO –fakultativni izlet obilazak Kjota i Arašijama (šuma bambusa)
Živopisno jesenje lišće (kōyō) je zadivljujuće u Arašijami (Arashiyama), predgrađu Kjota gde su odsedali plemići i uživali u prelivanju bakarno-zlatnih boja. Na fakultativnom izletu ćemo se uputiti kroz šumu visokog drveća bambusa, sretati lokalce uposlene u malim zanatskim radnjama i osetiti čari tradicionalnog Japana. Sledeća stanica na našem izletu je sedamnaestovekovni zamak Niđo (Nijōjō). Naučićemo kako su dvorjani tiho hodali po šljunku palate i služili prvog šoguna, Tokugavu. Zidovi ove građevine, zajedno sa tatamijima (podmetači za spavanje) i iscrtanim kliznim vratima (fusuma) kriju mnoge dvorske priče. Vredi spomenuti i da je UNESKO ovaj zamak uvrstio 1994. godine na listu svog bogatog nasleđa. Takođe, zen hram koji sažima lepotu Kjota na jednoj slici, “Zlatni paviljon” (Kinkakuji), je u našem itinereru. Spratovi su mu pokriveni zlatnim listićima od XV veka. Kompleks je mnogo puta bio spaljivan. Toliko često, da je poslednji pokušaj ljubomornog monaha, ušao i u čuvenu knjigu Jukija Mišime. Od 1955. godine stoji u svojoj potpunoj veličanstvenosti pred posetiocima do danas, nakićen i inspirisan detaljima Kitajama feudalne kulture. Povratak u smeštaj u Kjoto. Noćenje.
DAN 8 (20.10.2024): KJOTO – fakultativni izlet Nara + Inari
Skerletnocrvena boja “hiljadu tori-kapija” (Senbon torii) opčiniće vas na današnjem fakultativnom izletu. Inari, šinto boginja pirinča, poštovana je vekovima u ovom hramu koji okružuje neobična staza kapija, a dobrodošlicu žele boginjine vesnice, statue lisica (kitsune). Izlet se, potom, nastavlja u pitoresknom gradu Nara. Prva stalna prestonica Japana iz osmog veka, oblikovana je stolećima pod snažnim uticajem budističke prakse. Posetićemo, stoga, hram Todaiđi (Todaiji), najstariji hram koji je ujedno i najduža drvena građevina na svetu kao i dom statue bronzanog Bude visokog čak 15 metara. Ulaz u svetilište čuvaju mišićave statue Nio zaštitinika, a hram je i mesto zabavne tradicije provlačenja kroz drveni stub koji vam u narednom životu može doneti prosvetljenje. Pre nego što se vratimo u Kjoto, družićemo se sa desetinama pitomih jelena u parku, hraneći krekerima ove “glasnike bogova”, kako ih ovde smatraju. Noćenje.
DAN 09 (21.10.2024): KJOTO – fakultativni izlet Osaka + zamak
Obilazak zamka Tojotimija Hidejošija iz 1583. godine kod Osake (Ōsakajō) je deo današnje priče i fakultativnog izleta. Zdanje je jedva preživelo burna vremena okršaja velikaša da bi se danas ukazalo u svojoj iskonskoj lepoti. Kapije opasane kamenim zidovima, citadele i kanali su uočljivi izdaleka, a unutrašnjost nam pruža uvid u turbulentnu prošlost zemlje. Nastavak dana je rezervisan za šetnju kroz kulinarsku prestonicu Japana – Osaku. Fantastična je prilika da isprobate lokalni roštilj (teppanyaki), supu sa rezancima (udon), palačinke od kupusa (okonomyaki) ili ćufte od hobotnice (takoyaki). Osaka je oduvek bila trgovački grad, ekomomski snažan a stanovnici su otvoreniji nego bilo gde u zemlji. Dotombori distrikt je odličan za noćnu posetu jer pruža živahnu atmosferu posetiocima, uz dva nezaobilazna simbola – neonskog maratonca (Glico running man) i džinovsku krabu (Kani Doraku). Povratak u Kjoto. Noćenje.
DAN 10 (22.10.2024): KJOTO – slobodno vreme
Slobodno vreme u Kjotu za uživanje u čajevima – U Gionu se nalaze čajdžinice, a ceremonija čaja, poznata je kao „chanoyu“. Ovaj ritualni način pripreme i posluživanja čaja je nastao u 16. veku i postao je važan deo japanske kulture. Tokom ceremonije čaja, domaćin obično priprema čaj u tradicionalnom stilu, koristeći sve potrebne rekvizite, poput posude za čaj, kantara za vodu, štapića za mešanje čaja, bambusovog metlice i slično. Priprema čaja se vrši sa posebnom pažnjom i preciznošću, a cela ceremonija je vrlo formalna i simbolična. Prilika da, shodno sopstvenim interesovanjima, upotpunite posetu Kjotu, posećujući brojne hramove, muzeje (vozova ili manga stripa) i umetničke galerije, uživajući u japanskim drvorezima (ukijo-e) ili ceremonijima ispijanja čajeva. Noćenje.
DAN 11 (23.10.2024): OSAKA – DOHA
Napuštanje smeštaja prema pravilima hotela. Slobodno vreme u Kjotu do polaska na aerodrom u Osaki koja je ujedno i poslednje odredište pre nego što kažemo “sayonara” magičnom Japanu. Let iz Osake (KIX) za Dohu u 18:00h – let QR 803. Sletanje u Dohu u 23:55h i presedanje na let za Beograd.
DAN 12 (24.10.2024): DOHA – BEOGRAD
Let iz Dohe za Beograd u 07:35h – let QR 231. Dolazak u Beograd u 11:50h. Kraj putovanja.